Czas czytania: 3 min

Kiedy wpadłam na pomysł rozmów o biznesie, myślałam że to genialny sposób działania w czasie pandemii koronawirusa. Nie pomyślałam jednak o tym, że nigdy w życiu tego nie robiłam. Jak zatem sobie poradziłam z pierwszymi rozmowami online?  

Najpierw działam, czyli ćwiczę

Sprawy techniczne same się nie zrobiły – musiałam ćwiczyć, próbować, aż w końcu ogarnęłam podstawy. Do tego wcześniejsze planowanie, tak, by goście czuli się bezpiecznie. Zestaw: instrukcja obsługi, opracowanie tematów które planuję podejmować, rozmowa przez telefon – jeszcze zanim powiedzą TAK, a potem, w dniu live i tak nerwy są zawsze.

Komentarz – ludzkie wsparcie online

Czytając komentarze po live wiem, że dla każdego dana rozmowa oznacza co innego – dla jednych samo zobaczenie znajomych twarzy i spokojny głos już oznaczają wsparcie. Czasami z takiej rozmowy odbiorca wyłapuje kilka pomysłów i kreatywnie je rozwija, dostosowując do działania swojej firmy. Zdarzyło się też, że live posłużył jako film instruktażowy dla pracowników.

Dostaję też informacje, jak bardzo pomaga odbiorcom świadomość, że nie są z danym problemem sami, że inni także odczuwają niepokój, strach i nie wiedzą, co będzie dalej. Niby proste, a jednak powiedziane na głos daje mi niesamowite wsparcie!

Jak ja lubię rozmawiać z ludźmi!

To jest coś czego dowiedziałam się robiąc live w moim autorskim cyklu Rozmowy o biznesie ! Takie rozmowy z ekspertami, z przedsiębiorcami, takie rozmowy z WAMI, dają mi niesamowitą siłę i moc działania!

Coś, co na początku zdawało się być koszmarem (ach ten strach przed pierwszym live !), teraz jest dla mnie ogromną przyjemnością.

I jeszcze jedno – dowiedziałam się, dzięki Rozmowom o biznesie, że nie do końca się znamy.

Czas na poznawanie się jest teraz

Dzięki rozmowom wiem o moich rozmówcach więcej. Podczas live naprawdę  poznajemy się. To, że są ekspertami wiedziałam – wszak dlatego zostali zaproszeni do rozmów – ale teraz poznajemy się jako ludzie.

Dyskutujemy nie zawsze o biznesie, bo nie zawsze to jest najważniejsze . Czasami dowiaduję się ciekawych rzeczy o tym, co dla wielu najważniejsze: o wsparciu dla innych, o tym że komuś pomagamy, o tym, że kogoś wspieramy, o tym, że jesteśmy odważni i wszystko postawiliśmy na jedną kartę w swoim biznesie.

Zanim zapowiedziałam pierwszego live, rozmawiałam z przedsiębiorcami . Zadawałam im pytanie:

Czego tak naprawdę potrzebujesz? Jakiego wsparcia oczekujesz?

Mało kto potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie. I trudno się temu dziwić. To był pierwszy etap sytuacji, w której się znaleźliśmy – strach, obawa o to co będzie, o to, czy będę miała/miał do czego wracać.

Dając innym, sama otrzymuję!

Zawsze lubiłam dawać. W każde święta moi bliscy otrzymują zazwyczaj niewielki upominek, ale dedykowany właśnie im. Część z nich odczuwa potrzebę rewanżu, co jest bardzo miłe, ale nie jest oczekiwane przeze mnie. Sama radość i zaskoczenie mnie satysfakcjonują.

Takie założenie było też moich Rozmów o biznesie – ja daję, inni otrzymują. Jakim zaskoczeniem jednak było dla mnie to, że odbiorcy zaczęli reagować. Podziękowania, komentarze, przywitania podczas live, a także udostępnianie postów. Do tego wiadomości, że już nie mogą się doczekać kolejnego odcinka!

Co warto wiedzieć o Rozmowach o biznesie

  • Dla kogo są te rozmowy?

Rozmowy o Biznesie to moja inicjatywa kierowana do właścicieli lokalnych mikro i małych firm. To szereg rozmów w formie livów na FB z lokalnymi ekspertami. Dzięki czemu mikro i mali przedsiębiorcy usłyszą odpowiedź na nurtujące ich pytania.

  • Jaki jest cel livów?

Chcę wesprzeć właścicieli mikro i małych firm w tych trudnych czasach. Bo wiem, że nawet, gdy mają jakiś pomysł, to nie do końca wiedzą, jak go zrealizować zgodnie z obowiązującymi zasadami. A czasami po prostu brakuje im pomysłu, czy siły na podjęcie jakichkolwiek działań.

  • Kiedy?

W  poniedziałek, środę i piątek o 12.00

  • Gdzie?

Na moim fanpagu : https://www.facebook.com/MiecWyborNajwazniejsze/

Na zdjęciu z Justyną Tessą – przedsiębiorczynią i właścicielką najmniejszej na świecie księgarni. Rozmowa o wspierających książkach 23 kwietnia, 2020 o godz. 12.00.

Fot. Monika Buńkowska

Z kim i o czym rozmawiałam

Rozmowy, które już przeprowadziłam i możesz ich wysłuchać:

z Michałem Thomasem o finansach

z Dorotą Drewienkowską o prawie

z Małgorzatą Nowaczyk o księgowości

z Justyną Niebieszczańską o kreatywności i PR

Z Agnieszką Mlicka o psychologii

Z Magdą Krajewską i Beatą Gwizdałą o edukacji

W poniedziałek świąteczny zaprosiłam Was na rozmowy (a raczej monolog;) o marketingu

W środę gościł u mnie Kosma Kołodziej, dr nauk o zdrowiu

W piątek rozmawiałam o zmianie z Dorotą Gąsiorowską i właścicielami Steru na Kwiaty

A na dziesiąte spotkanie zaprosiłam Panią Fotograf, Monikę Buńkowską

i jeszcze rozmowa z Joanną Fabisiak o wsparciu – jakże ważny temat na najbliższe tygodnie i miesiące.

Justyna Tessa próbowała przekonać, że książka nie jest dobra na wszystko🙂

Mirkę Kowalkowską zapytałam o to od czego zacząć, jeżeli chcemy zadbać o swoje finanse.

Jak wygląda nauka języka online – zapytałam Martę Korsak.

Justyna Tessa i Joanna Fabisiak wzięły mnie w krzyżowy ogień pytań o moje aktywności – czyli rozmowa z Joanną Czerską-Thomas🙂

Creme de la creme – czyli prawie na sam koniec Joanna Modrzyńska o savoir vivre w biznesie.

i na sam koniec – urodzinowy webinar o kreatywności: Sydonia Klimsiak, Joanna Czerska-Thomas, Joanna Rajska i Justyna Niebieszczańska.

O autorze

biznes, komunikacja

One thought on “%1$s”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *