Czas czytania: 2 min

Dzisiaj powstał nowy folder na moim komputerze. Co to oznacza? Oficjalne rozpoczęcie prac nad nowym projektem. Co to będzie? Niewiele osób wie, czym się zajmuję i co chodzi mi po głowie od kilku miesięcy. Na razie napiszę tylko, że jest to kolejne działanie społeczne łączące ponad 200 osób w całej Polsce.

Dlaczego tak trudno zacząć?

W głowie siedzi krytyk i szepce – a co jeżeli ci się nie uda? I wbrew pozorom, właśnie odpowiedź na to pytanie jest zawsze dla mnie kluczowa. Zazwyczaj okazuje się, że nawet, jeżeli nie uda mi się doprowadzić do celu (zazwyczaj bardzo ambitnego), to i tak rozpoczynając i kontynuując przez jakiś czas projekt, zadzieje się wiele dobrego. A do tego mam pewność, że niepowodzenie mnie nie zabije. Spotkałam się z komentarzem – „Jaką masz wówczas motywację do działań, jeżeli „nie zależy ci na osiągnięciu celu”? Mnie nie motywuje strach, czy działanie pod presją. Moim motywatorem jest honor (wg REISS). Pozwala mi to postępować wg mojego barometru odpowiedzialności, działania na rzecz innych i danego sobie słowa.

Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, bo takie są. Jeżeli jednak szanse i mocne strony przeważają, wchodzę w to!


Tak było z projektem Kreatywna Kawa. To spotkania, które proponuję przedsiębiorcom – każdy może raz umówić się ze mną na bezpłatną Kreatywną Kawę. Rozmawiamy o rozwoju, działaniach, planach. To czas, który spędzam z ludźmi, zazwyczaj kobietami. To mentoring. Zdecydowałam się na to, bo wiem, że przedsiębiorcy potrzebują spojrzenia z dystansu na ich plany, problemy, działania.

Kreatywność

W zeszłym tygodniu byłam chora. Tak, że nie byłam w stanie czytać ani pracować. Te kilka dni odpoczynku uwolniły we mnie takie pokłady kreatywności, że wróciłam do czterech (planowanych lub trwających) projektów. Oczywiście nie naraz! Chociaż z boku mogło to tak wyglądać – mój pomarańczowy notes, luźne kartki, komputer, telefon, tablet – wszystko było w użyciu. Zrobiłam to tak jak lubię. Pomysły spisywane na gorąco, konsultacje z mężem (on jest zazwyczaj pierwszym recenzentem), krytyka, plan, rysunki (!), grafiki, stosy książek przy fotelu, litry kawy i herbaty, kilkanaście stron otwartych jednocześnie w przeglądarce.

W projekcie Kreatywna Kawa jestem nastawiona na słuchanie, a moje kreatywne pomysły spisuję w czasie spotkania i przedstawiam na końcu. Bo najpierw trzeba wysłuchać, następnie połączyć kropki, by powstało coś niesamowitego.

Odbiorca i sens

Lubię swoje pomysły. Są świetne! Ale te, które nie mają określonego odbiorcy (klienta docelowego), odrzucam. Nie realizuję ich, bo dla mnie Odbiorca równa się sens projektu. Kiedy konstruuję przekaz i opracowuję plan, widzę kątem oka klienta docelowego. Cały czas. Tylko wówczas moja praca ma sens.

Na Kreatywną Kawę zazwyczaj przychodzą kobiety. Potrzebują wsparcia, potwierdzenia, czasami „przegadania” pomysłu. Ale najważniejszym sensem kawy jest dystans, który mam do danej sprawy i pokazuję rozwiązania, których nie widać ze środka problemu.

Dlaczego warto?

Dla mnie działanie jest podstawą funkcjonowania. Działam, zarażam tym innych, a do tego jestem pewna, że to co robię ma sens. Działanie mnie napędza, czyni moje życie lepszym.
Jeżeli potrzebujesz swojej listy „dlaczego warto”, zastanów się, czy:

– chce Ci się?

– masz motywację?

– Twoje działanie  ma sens (dla Ciebie)?

– po co to robisz?

– czy masz wsparcie (finansowe, osobowe, merytoryczne)

– ……

– ……

– ……

Kreatywna Kawa to projekt, który realizuję od pięciu lat. I będzie trwał kolejne lata. Wiem, jak ważny jest mentoring, ile korzyści przynosi biznesowi. A do tego firmy, które działają kreatywnie, osiągają lepsze wyniki. Przykładem niech będzie branża nieruchomości. Kiedyś, to po prostu sprzedaż mieszkań czy domów. Dzisiaj – sesje foto i home staging pozwalają korzystniej sprzedać nieruchomość.

To jak – zaczynasz nowy projekt?

O autorze

Ogólne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *