Czas czytania: 4 min

Co jest dla Ciebie ważniejsze: cel czy droga? Co sprawia, że czujesz szczęście? Osiągnięcie sukcesu czy drobne radości po drodze? Nasz świat każe wyznaczać cele, gonić za sukcesami, nie poddawać się, dążyć… A jeśli by tak potraktować cel jako skutek uboczny drogi, którą idziesz? I dojść tak przy okazji, czerpiąc radość z drobiazgów, które spotykasz po drodze?

Cel jest ważny, ale…
Lubię wyznaczać cele. Ty pewnie też. Małe i duże. Dobrze zaplanowane małe cele mają moc, bo prowadzą do większych. Dają poczucie, że panujesz nad organizacją swojego życia. Między tymi celami musi jednak być wolna przestrzeń. Na oddech. Na spontan.
Jest pewne ryzyko. W życiu ciasno usianym celami może zabraknąć miejsca na uważność. Miejsca i czasu. Skupieni na realizacji celów zapominamy o tych chwilach codziennych, które mają wyjątkowe znaczenie.

W poszukiwaniu uważności
Dwa odmienne światy – japoński i skandynawski. Oba bardzo mi bliskie. Inspirujące w swojej prostocie, przejrzystości i klasie. Jeśli przyjrzeć się bliżej to japońska filozofia ikigai i skandynawska (a konkretnie duńska) hygge wzajemnie się przeplatają. Po prostu pasują do siebie.

Czym jest IKIGAI?

Ken Mogi, japoński neurobiolog, nazywa ikigai, japońską sztuką szczęścia. To coś, co trudno opisać słowami, bo ikigai po prostu się czuje. Iki oznacza „żyć” , natomiast gai – „powód”. Japończycy nie wyobrażają sobie życia bez ikigai. Jest dostępne dla każdego i zakłada czerpanie radości z różnorodności w życiu, z małych i wielkich rzeczy. Japończycy od wieków przekazują sobie tę wiedzę i umiejętności, które pozwalają im czerpać z życia to, co najcenniejsze. Ken Mogi opisuje w swojej książce Jiro Ono, 95-letniego szefa kuchni, właściciela słynnej tokijskiej restauracji sushi Sukiyabashi Jiro. Mogi stawia Jiro Ono za idealny przykład kogoś, kto przez życie idzie z ikigai. Jiro nie miał łatwego dzieciństwa, już jako dziecko pracował popołudniami w restauracji, aby pomóc rodzinie. W dzień w szkole, popołudniami w pracy. Jako czterdziestolatek otworzył własną restaurację sushi w Tokio, która dziś jest jedną z najbardziej uznanych tokijskich restauracji. Skąd taki sukces? Talent, determinacja, ciężka praca i dążenie do osiągnięcia jak najlepszej jakości, a także ikigai. Codzienne działania Jiro Ono z uważnością, zachwytem nad małymi rzeczami i radość z tego, co się robi to właśnie ikigai.

Filary ikigai
Ikigai opiera się na pięciu filarach, to:

  1. Zaczynanie od rzeczy małych
  2. Uwalnianie siebie
  3. Harmonia i trwanie
  4. Drobne przyjemności
  5. Tu i teraz
    Cel jest ważny, ale skupiając się na rzeczach małych możesz dojść do celu czerpiąc radość z drobnych przyjemności, zachowując równowagę i ciesząc się tym co spotykasz, tu i teraz. Takie proste w słowach, a często tak trudne do wykonania w pędzącej codzienności.

Kultura zachodu mówi o FLOW
W psychologii pozytywnej istnieje pojęcie „przepływu” (flow), określanego jako stan umysłu, w którym znajdujesz się robiąc to, co cię naprawdę angażuje, przenosi w inny wymiar, sprawia, że czas przestaje się liczyć.

Na pewno przynajmniej raz w życiu czułaś / czułeś „flow”. Jeżdżąc konno, pisząc, malując, a może gotując. Może czujesz flow częściej? Jeśli Twoja praca wprowadza cię w ten stan umysłu – jesteś szczęściarzem. I właśnie gdzieś w obszarze ikigai jest miejsce na flow. Gdzieś pomiędzy „tu i teraz”, a „uwalnianiem siebie”.

Co to jest HYGGE?
Słownik duńsko-polski tłumaczy rzeczownik hygge jako: przytulność, wygodę, miłą atmosferę, natomiast w formie czasownika hygge to: miło spędzać czas. Hygge występuje też w formie przymiotnika jako hyggelig i wtedy możemy powiedzieć: Jaki hyggelig dom! W połączeniu z innymi słowami otrzymamy: hyggestund („chwila hygge”), hyggekrog (hygge kącik, miejsce, w którym chętnie spędzasz czas z książką) czy hyggebukser (ulubione i przytulne hyggespodnie).

Meik Wiking, autor książki „Hygge, klucz do szczęścia” jest dyrektorem Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze. Twierdzi, że ma najlepszą pracę pod słońcem badając to, co czyni ludzi szczęśliwymi. Nieprzypadkowo w Kopenhadze. Badania sondażowe pokazują, że to właśnie Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi w Europie – mimo ponurej pogody i wyjątkowo wysokich podatków. Wiking wymienia w swojej książce 10 podstaw hygge. To konstrukty, które pozwalają poczuć hygge i utrzymują je przy życiu:
Atmosfera / Tu i teraz / Przyjemności / Równość / Wdzięczność / Harmonia /Komfort / Spokój / Bycie razem / Schronienie.

Hygge zimą i latem
Najprościej praktykować hygge w zimowe wieczory i w ponure jesienne popołudnia. Pora roku sprzyja paleniu świec i wtulaniu się w miękki koc w towarzystwie kota. Łatwiej wtedy usiąść przy kominku z kubkiem imbirowej herbaty i wpisać się w klimat skandynawskiej filozofii życia. A letnie hygge? To zapach skoszonej trawy, ciepłe wieczory z książką, spacer po lesie, zapachy i odgłosy lasu, którym pozwolisz dotrzeć do siebie. Przyjmując je z uważnością. Możesz usiąść na tarasie, na trawie, na balkonie. Gdziekolwiek mieszkasz. Po prostu zatrzymać się, porozmawiać z drugą osobą, nie spieszyć się, pobyć tu i teraz.

PoFIKAj sobie czasem
Taką chwilą zatrzymania jest szwedzka fika – kolejne ciepłe słowo ze slowlifowego słownika. Nie ma odpowiednika w języku polskim. Może najbliżej: „wyskoczyć na kawę” czy „zrobić sobie przerwę”? Fika to chwila dla siebie. Przy kawie, herbacie, przy ciastku, z książką lub bez, w miłym miejscu. Samotnie albo z kolegą czy z koleżanką. Koniecznie bez pośpiechu. Może być przerwą w trakcie pracy. Aby uwolnić myśli, skupić się na „tu i teraz”, pozwolić sobie na „drobne przyjemności”. I nie mów, że nie masz czasu. To twoje życie, twoja opowieść, Ty ją piszesz. Ty decydujesz, czy będzie w nim czas na te uWAŻNE chwile.

Małgorzata Tyszkowska – pedagog, teoretyk i praktyk. Pracuje z dziećmi, rodzicami i nauczycielami, wprowadza najmłodszych świat języka angielskiego i wspiera rozwój zdolności uczenia się dzieci w wieku szkolnym. Jej teksty pojawiają się w czasopismach naukowych i na blogu edukacyjnym. Inspiracje czerpie z podróży, bez których nie wyobraża sobie życia.

www.tyszkowska.edu.pl

O autorze

Ogólne

One thought on “%1$s”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *