Czas czytania: 2 min

Na jednej z bydgoskich grup ZERO WASTE (zero marnowania) ukazało się ogłoszenie. „Oddam puste słoiki. Są różnych pojemności i kształtów. Wszystkie z pokrywkami.”

Są też inne grupy, w których ludzie dzielą się pomysłami na to, jak żyć w zgodzie z naturą. Jakiego skutecznego środka można używać do czyszczenia wanny i toalety zamiast chemicznych preparatów, które po chwili trafiają do ścieków, a za kilka lat do wody, którą będziemy pili. Do czego pakować warzywa w sklepie (najlepiej do wielorazowych siateczek).

Co robić, by i innym się chciało zmienić pewne nawyki i zadbać o przyszłość wszystkich stworzeń na Ziemi. Pytań jest wiele, odpowiedzi jeszcze więcej. Czasami z pozoru nierealnych, ale jeśli znajdziemy czas na zastanowienie się nad nimi, przestają być niemożliwe do wprowadzenia w życie.

Można się dzielić. Tak po prostu. Wydawać dobre jakościowo rzeczy do ubrania, gdy dzieci z nich wyrastają. Wpływać na producentów, aby nie pakowali produktów w kilka warstw plastikowych opakowań. Naprawiać, zamiast kupować wciąż nowe rzeczy. Wszystko sprowadza się właściwie do jednego. Zanim coś zrobimy – pomyślmy. A jeśli sami nie wymyśliliśmy, skorzystajmy z pomysłów innych. Gdzie je znajdziemy? Pod tekstem kilka linków do stron, które warto odwiedzić.

Ilu mieszkańców trzeciej planety od słońca zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma Ziemi B? Jeśli zniszczymy ekosystem, nie będziemy mieli gdzie żyć. I nie chodzi o jakiś naszych hipotetycznych potomków. To może się stać już za kilka, najdalej za kilkanaście lat.

Niektórzy nie wierzą w ocieplenie klimatu, uznając je za spisek ekoterrorystów. To według nich tacy zieloni terroryści, którzy terroryzują tę rozsądniejszą część społeczeństwa, która nie wierzy w teorie spiskowe. Wychodzą z domu i nadal przed domem nie rosną palmy, więc żadnego ocieplenia nie ma.

Są też tacy, którzy z ocieplenia się nawet cieszą. Nie będą musieli marzyć o wakacjach we Włoszech, bo w Polsce będzie klimat śródziemnomorski.

Zarówno jednym, jak i drugim nie przyszło do głowy, że ocieplenie klimatu nie oznacza, że latem będzie w Polsce jak w Grecji. Oznacza, że pojawią się susze, tornada, podniesie poziom mórz i oceanów, zostaną zalane wielkie połacie lądu, a miliony mieszkańców krajów dotkniętych klęskami, ruszy w wędrówkę po świecie.

To się już stało!

Tysiące mieszkańców północnej Afryki nie przeprawia się przez morze Śródziemne aby przeżyć przygodę życia na luksusowym statku wycieczkowym.

I trzeba powiedzieć jasno.

Ocieplenie klimatu to nasza wina.

Bo eksploatujemy Ziemię ponad miarę.

Każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku. Segregacji śmieci, jazdy rowerem do pracy, oddaniem słoików komuś, kto napełni je dżemem.

https://www.facebook.com/groups/317606525815634/

https://www.facebook.com/groups/1945428942346550/

https://www.facebook.com/groups/148558465899422/

https://www.facebook.com/groups/zerowastepolska/

https://www.facebook.com/vademecumzerowaste/

Dorota Kowalewska

Nauczyciel, dziennikarz. Interesuje się astronomią i fizyką kwantową, w takim zakresie, w jakim może pojąć je humanista. Czyta kryminały, bo lubi zagadki. Uważa, że w życiu warto wykonywać zawód, który daje oprócz pieniędzy, satysfakcję.

O autorze

Ogólne

One thought on “%1$s”

  1. Ciekawym dopełnieniem Zero Waste może być np. wymiennik.org, czyli sposób na bezpieniężną wymianę produktów, czy usług. Sam z tego korzystałem i np. takie puste słoiki oddawałem niejako w rozliczeniu za słoiczki z przetworami.

    Co do słoików, to marzy mi się, żeby producenci dbali o środowisko np. poprzez to, że odklejenie etykiety będzie bardzo łatwe, np. tylko po zwilżeniu etykiety wodą.

    Ps. Co do zmian klimatu i kolapsu klimatycznego wypowiadał się nie będę, bo to temat rzeka. Umownie jestem w obozie XR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *