Czas czytania: 3 min

Pisanie jest jak poligon, a jedną z min na jaką możemy trafić jest brak pewności siebie. Dlatego przestajemy pisać lub rezygnujemy z publikacji. Oto wskazówki, jak zadbać o swoją pewność siebie.

1. Ćwiczenia pisarskie

Popatrz na to, co chcesz napisać jak na wyzwanie składające się z mniejszych zadań. W przypadku artykułu to np. pisanie  tytułu, leadu, nagłówków, akapitów.

Kiedy ostatnio ćwiczyliśmy pisanie leadu na kursie intensywnego pisania artykułów, uświadomiłam sobie, jak wiele pewności siebie dodaje nabieranie wprawy. To taki moment „aha” rozciągnięty w czasie. Pisanie staje się intelektualną zabawą. Poczucie luzu jest wspierające.

Przypomina mi się, jak uczyłam się grać na pianinie. Lubiłam ten moment, kiedy mogłam poprawnie zagrać utwór i usłyszeć melodię bez potknięć palców. Wymagało to ćwiczenia. Bez niego nie miałabym dość pewności siebie, aby wyjść na scenę i zagrać przed publicznością. Nawet biorąc pod uwagę to, że miałam naście lat, a na widowni byli głównie rodzice.

Dlatego gdy piszesz powieść, pisz scenę. Piszesz artykuł, pisz leady. Piszesz wiersz, pisz linijkę. Ćwicz najpierw same kroki, a w pewnym momencie spostrzeżesz, że jesteś gotowy, aby pójść na całość.

Ćwiczenie małymi kęsami dokarmia pewność siebie.

2. Wspólnota

Kiedyś we wpisie o tym, dlaczego nie napiszesz książki, jedną z przyczyn, którą wymieniłam był brak towarzysza.

Pisanie jest zajęciem dla samotnika, ale jest też procesem, w którym wiele się dzieje pomiędzy samymi aktami pisania.

Podczas autorskich warsztatów pisania z trzewi nazywamy potrzeby związane z pisaniem i często pojawia się potrzeba wspólnoty. Nie tylko jako przestrzeni, w której wymieniamy się doświadczeniami, ale również jako doświadczenia, które w naturalny sposób mobilizuje.

Obserwując to, co się dzieje w grupie pisarskiej, którą prowadzę, mam pewność,  że wspólnota daje nieocenione wsparcie.  To przyjazne środowisko, które w wzajemnie się motywuje.

Razem oznacza więcej pewności 
w każdym z nas.

3. Przewodnik

Tym przewodnikiem może być książka, kurs czy człowiek.

W niektórych relacjach z piszącymi jestem takim przewodnikiem. Na bazie mojego doświadczenia napiszę, czym się zajmuję. Rozmawiam i pokazuję kierunki, możliwości dalszej pracy. Odsyłam tekst ze wskazówkami czy  dokonuję preedycji.

Prowadzę kursy na którym krok po kroku idziemy razem. Organizuję  warsztaty kreatywnego pisania, na których regularnie włączam stoper. Staram się towarzyszyć piszącemu wg indywidualnych potrzeb.

Kiedy pracujesz pod okiem osoby kompetentnej, 
umacnia się twoja pewność siebie.  

4. Feedback rozwojowy

Szczególnie wobec piszących panoszy się krytyka, z której nic dobrego nie wynika. Mało kto praktykuje feedback rozwojowy, który moim zdaniem jest najważniejszy jeżeli chodzi o pisanie. Szukaj osób, z którymi możesz porozmawiać o tym, co piszesz oraz takich, którym możesz wysłać brudnopis tekstu i poprosić o opinię. W tej opinii chodzi przede wszystkim o wskazanie, co się najbardziej w tekście podoba i o czym by jeszcze czytelnik z chęcią przeczytał.

Należy stawiać na to, co nam już się pisze łatwością.

Przewodnicy, mentorzy, grupy pisarskie, to te miejsca, które mogą dać ci potrzebne wsparcie. Ludzie potrafią dodać skrzydeł i takich szukaj. Dlaczego? Bo oni sprawiają, że piszesz, a to priorytet. Dają taki zastrzyk pewności siebie, że zaczynasz dalej pracować nad tekstem.

Samo to, że piszesz wpływa na to, że budujesz swoją pewność siebie.

5. Research

Zanim cokolwiek zaczniesz pisać, zanurz się w zagadnieniu nad którym pracujesz.  Co to znaczy? Zgromadź informacje na dany temat, sprawdź co inni o tym napisali, idź za ciekawością. Zdobywanie wiedzy jest świetną przygodą. Kiedy czujesz, że utknąłeś, po prostu czytaj  i rozmawiaj na dany temat robiąc sobie notatki. Sprawią, że poczujesz się pewniej.

Research to nic innego jak solidne przygotowywanie się. 
Im bardziej czujesz, że jesteś przygotowany, tym bardziej jesteś pewny siebie.

6. Wsparcie przychodzi z innego źródła

Ten punkt jest również związany z researchem, bo dzięki niemu w twoim tekście mogą zleźć się odwołania do innych źródeł (książek, artykułów) czy cytaty.

Można o siebie zadbać posiłkując się treściami innych autorów czy uznanych autorytetów.

Publikacja zawsze jest testem pewności siebie, a dodaje jej świadomość, że twój artykuł zawiera wartościowe treści.

kreatywne pisanie, pisanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *