Czas czytania: 3 min


Często spotykam się z pytaniem, czy muszę znać wszystkie media społecznościowe i czy muszę w nich być. O ile odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi tak, powinnaś, powinieneś, o tyle na drugą odpowiem – nie! W żadnym wypadku!

Media społecznościowe wykorzystujemy w celach prywatnych lub biznesowych. Jedno i drugie jest bardzo ważne. Budując markę zawsze patrzymy całościowo na obraz osoby czy firmy. Nawet niewielka rysa może się przerodzić w pęknięcie i w konsekwencji – co najmniej – spory kryzys.

Dzisiaj przyjrzymy się mediom społecznościowym ze względu na grupy docelowe.

FACEBOOK

Czy warto? Facebook to obecnie najpotężniejsze medium społecznościowe. 80% wszystkich polskich internautów, czyli ponad 20 milionów Polaków korzysta z tego medium.

Dla kogo? 51% użytkowników to kobiety, 49% – mężczyźni. 40% użytkowników uprawia wolny zawód, a 22% to studenci i uczniowie w wieku 15-24 lat. 25% użytkowników – najliczniejsza wiekowo grupa – to ludzie młodzi, w wieku 25-34 lat. Użytkownik FB ma wykształcenie zawodowe, średnie i wyższe.

Jak wykorzystać? FB idealnie sprawdzi się w Twoim biznesie jako narzędzie, które pozwoli dotrzeć do ściśle określonej grupy odbiorców. Reklama na Facebooku pozwala na ustawienia konkretnej grupy docelowej ze względu na płeć, wiek, zainteresowania czy miejsce zamieszkania.

TWITTER

Czy warto? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z Twittera. To ok. 13% polskich internautów. Mówi się, że Twitter to narzędzie polityków i dziennikarzy. Coś w tym jest, bo odbiorcy to ludzie, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w kraju i okolicy. Z Twittera chętnie korzystają też blogerzy, celebryci i inni wpływowi ludzie.

Dla kogo? To medium króluje w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców (20% użytkowników). Co ciekawe – 17% użytkowników Twittera to emeryci i renciści – osoby powyżej 55 roku życia.

Jak wykorzystać? Jeżeli chcesz dotrzeć do mężczyzn w wieku powyżej 34 roku życia, to Twitter będzie odpowiednim medium. 55% do 45% – stosunek mężczyzn do kobiet jako użytkowników Twittera.

LINKEDIN

Czy warto? Poprzez stronę LinkedIn.com możesz dotrzeć do ponad miliona użytkowników miesięcznie.

Dla kogo? To medium dedykowane jest specjalistom i studentom. Ok. 30% użytkowników to osoby w wieku 25-34 lat mieszkający w mieście powyżej 500 tysięcy mieszkańców.

Jak wykorzystać? Użytkownicy LinkedIn to przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym (ok. 45%). Jeżeli chcesz dotrzeć do specjalistów, to idealna platforma. Często LinkedIn jest wykorzystywany przez firmy rekrutujące pracowników na wyższych szczeblach.

PINTEREST

Czy warto? Jeżeli obraz ma dla Ciebie znaczenie, to Pinterest jest idealnym medium społecznościowym do wykorzystania dla Twojego biznesu. Pinterest określa się czasami jako tablicę korkową, a piny to zdjęcia. Pracownicy biurowi stanowią 12% użytkowników tego medium.

Dla kogo? Użytkownicy zazwyczaj korzystają z tego medium na komputerach stacjonarnych. Często inspirują się wystrojem wnętrz, szukają pomysłu na posiłek lub interesują się modą. Są to osoby, które szukają inspiracji w życiu.  

Jak wykorzystać? Jeżeli pracujesz obrazem, to idealne medium. Jeżeli Twoja firma jest związana z branżą modową, wystrojem wnętrz czy prowadzisz restaurację, Pinterest jest idealnym narzędziem, by dotrzeć do klientów.

INSTAGRAM

Czy warto? Jeżeli interesuje Cię grupa ponad 3 milionów Polaków, a w szczególności kobiety, które stanowią 60% użytkowników, to warto.

Dla kogo? Jest to medium wykorzystywane przez osoby młode. Najwięcej użytkowników, bo aż 36%, to osoby w wieku 18-24 , a 23% to 25-34-latkowie.

Jak wykorzystać? Instagram to medium, w którym króluje obraz i krótki tekst. Jeżeli masz produkty lub usługi z którymi chcesz dotrzeć do osób młodych – polecam Insta!

YOUTUBE

Czy warto? YouTube ma zasięg 72%. Dzięki temu medium możesz dotrzeć do 15,5 mln użytkowników w Polsce.

Dla kogo? Internauci w wieku 15-24 lata to aż 83% użytkowników YT. To medium stanowi źródło rozrywki dla gimnazjalistów i licealistów, a osoby po 35 roku życia wykorzystują YT do słuchania muzyki

Jak wykorzystać? To medium świetnie nadaje się do pokazania – niczym kiedyś Pan Adam Słodowy – jak to zrobić. Dziel się swoją wiedzą poprzez kanał na YT, a klienci i tak zwrócą się do Ciebie po konkretne usługi. Wszak można tam znaleźć instrukcję jak zbudować dom, a przecież nie pokusimy się o to samodzielnie.

Wszystkie dane pochodzą ze statystyk przedstawionych przez Gemius.

O autorze

Ogólne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *