Czas czytania: 3 min

Kreatywność to – podobnie jak taniec – nasze prawo od narodzin. Każda osoba ma w sobie te zasoby od urodzenia. W tym kreatywność. Można nawet zbadać swoje poziomy kompetencji w jej zakresie. Dla mnie ciekawym jest zobaczyć swoją kreatywność taką, jaka jest w danym momencie. Popatrzeć na nią. Poczuć, jak się mam z tym, że ona dzisiaj jest właśnie taka.

Chcesz zobaczyć, zatańcz

Zobaczyć – wbrew pozorom to dość duże wyzwanie. I dlatego zaczynamy od – może jeszcze trudniejszego – od tańca! Taniec porusza komórki. Odnawia nasze połączenia i międzykomórkowe, i te na bardziej subtelnych poziomach. Takie poruszenie warstw czy sfer ciała rozbudza coś w naszych ciemnościach.

Tańczysz to, co lubisz: flamenco, bachata, zouk, pogo, czy to, co podpowiada ci intuicja. Nawet w domu, przy ulubionej muzyce. A im bardziej jest to naturalne z twoim oddechem i im bardziej przekracza znane ci choreografie, tym lepiej dla ciała. I kreatywności!

Wyprawy somatyczne, czyli doświadczanie swojego ruchu, stabilizują system nerwowy, zwłaszcza ten brzuszny mózg (bo mamy dwa mózgi, ale o tym inny razem). Czujesz swoje ciało od środka. Może być też tak, że mi jest łatwiej niż tobie, bo praktykuję empatię i świadome doświadczenie życia jako kobieta.

Pisanie z brzucha

Latem, gdy ciepłą nocą pisałam tekst i o wystawie Pawła Błęckiego, i o wystawie Pameli Bożek, wspólnie z nią redagując Fakty, Justyna Niebieszczańska zaprosiła mnie do napisania artykułu o moim pisarstwie kreatywnym. Nazwałam je trzy lata wcześniej pisaniem z brzucha. To jest takie pisanie, które bazuje na tym, co czujesz z ciała i na zaufaniu tym płynącym z ciała odczuciom.

Trochę jest w tym szukania kontaktu z cielesnością, by zobaczyć też to, gdzie najbardziej boli i otulić to miejsce, najczulej jak umiesz. Wymaga to kontaktowania się z ciałem i z tym, co jest w nim zapisane, a co ostatecznie staje się źródłem mocy. Póki co, to raczej moja osobista praktyka twórcza, choć parę kameralnych warsztatów pisania z brzucha też zainicjowałam, odkrywając tajniki kobiecego pisma i pisania.

Ciemno. Tu rodzi się kreatywność

I teraz, gdy zbieram jabłka w sadzie, mogę napisać tak:

Kreatywność rodzi się z ciemności i często w ciemności.

Jesień to dobra pora by szczególnie się nią zająć. Robię to, ufając intuicji i w odpowiedzi na to, co się pojawia. Po intensywnym lecie, w lesie jest pełno nasion. Wiatr je roznosi na swoje miejsca. Opadają liście, dni są krótsze. Nastaje czas słuchania. W przedwieczorach nocy. To taki check-out własnego gniazda przed wyruszeniem w podróż, może po nowe gniazdo. To wtedy przyglądasz się sobie – swojej wibrującej kreatywności. I sprawdzasz, jak się nią opiekuje ta część ciebie, która zajmuje się opieką.

Robię rytuał

Robię więc rytuał: malowanie ciałem. Czyli na początku malowanie opuszkami. Malować ciałem to uczyć się, co i jak czuję. Lub poczuć, że nie czuję. To dopiero odkrycie!

Zbieramy się w grupie przy ogniu z kominka. Robimy miękko i przytulnie tam, gdzie jesteśmy. Tańczymy z intencją lub tak jakby prowadził nas własny łokieć, policzek, czy skroń. Zamykamy oczy, szukamy się, by po ciemku się znaleźć i zasiąść w kole. Masujemy się i rozzmysławiamy opuszki palców /spotkanie z wszystkimi zmysłami./ Bierzemy farby i malujemy. I spływa z nas ten moment.

To taki skarb, gdy zaczynasz czuć. To taki skarb, gdy rozpuszczasz własnym oddechem ten chłód i to nieczucie, by mogło popłynąć życie. Kiedy już orientujesz się, że przechodzi przez ciebie tan nurt życia, każda drobina ma sens, czy raczej życie ma, bo przecież nic nie musi mieć żadnego sensu.

Bo żyjesz po czubki palców…

Danka Milewska – artystka, kuratorka sztuki, autorka ręcznie pisanych tekstów o sztuce, herstorii, performensów, spektakli teatralnych oraz wielu reportaży, scenariuszy, poezji, streamingów tekstowych i tekstów-wystaw. Pisanie z brzucha to jej autorska metoda kreatywnego pisania. Prowadzi warsztaty kreatywności oraz program pobytów twórczych w Bydgoszczy dla artystek i artystów z całego świata.

Photo cover by freepik.

O autorze

Ogólne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *