Czas czytania: 3 min

Dla wielu z nas ten czas prezentów zamienia się we frustrację i wyścig z czasem. Czy jest jakiś sposób na to, aby prezent był udany? Nawet, jeżeli jest kupiony na ostatnią chwilę?

Dlaczego szukanie prezentów jest takie trudne?


Wydawałoby się, że obecnie łatwiej jest znaleźć prezent. Sklepy pękają w szwach od produktów, a zakupy on-line upraszczają cały proces. Jednak paradoksalnie coraz trudniej. Powodów jest kilka, m.in.:

  • doskwiera nam paradoks wyboru – zbyt wielki wybór staje się męczący. Przekleństwo wielu wyborów pokazuje przykład kawy. Kiedyś była czarna lub biała, a dzisiaj? Jak biała to z jakim mlekiem? Sojowym, bez laktozy, spienionym, ciepłym czy zimnym?  Kawa flat  white, macchiato, a może cappuccino? A ziarna – mocno palone, z robustą, mieszanka…? Wybór stał się ciężkim i pochłaniającym czas zajęciem. 
  • po prostu nie ma pomysłu – wielu z nas lepiej się powodzi, więc często myślmy, że on czy ona „wszystko ma”, a my nie mamy zielonego pojęcia czym obdarować taką osobę. Osobiście myślę, że nie słuchamy potrzeb drugiej osoby albo powielamy schemat zakupowy (dla taty krawat, dla mamy fartuch kuchenny, itp.).  Utraciliśmy zdolność korzystania ze swojej kreatywności przy wybieraniu upominków dla najbliższych. Między innymi dlatego, że nie poświęcamy im dość swojego zainteresowania, aby dowiedzieć się o ważnych dla nich sprawach. Ostatnio usłyszałam, że mój mąż ma dość kawy, że mu nie służy w pracy i skłania się ku herbacie, najlepiej zielonej. Zatem Mikołaj przyniósł mu czajnik do parzenia herbaty z dwoma rodzajami herbat do wyboru. Gdybym go nie posłuchała, nawet by mi do głowy nie przyszło, że interesuje go herbata.
  • szukamy na ostatnią chwilę – z powodu pośpiechu w jakim żyjemy, zostawiamy zakupy na ostatnią chwilę, a wtedy myślenie schematem to ostatnia deska ratunku. W tym roku u mnie prezenty dla najbliższych zakupiłam w listopadzie – z wyjątkiem jednego. Dla panów praktyczne, ale mam pewność, że tego „chcą”, choć należą do tych, którzy twierdzą, że wszystko mają.  Nie mogę wiele zdradzić, ale Tośka dostanie różowego jeża, a że lubi bawić się w pluszakami (chowam je, a ona znajduje) – będzie radość!

>>> Oto najlepszy prezent dla każdego. Tylko jedno kliknięcie!

Prezenty – kierujemy się zainteresowaniami!


Bardzo dobrymi prezentami mogą być te, które nawiązują do zainteresowań danej osoby, jej hobby. Jak wiesz, mnie interesują piszący, więc trochę o prezentach dla nich. Oczywiście możesz myśleć schematem i kupić piękny notes (te marki Moleskin robią wrażenie!) lub kubek z inspirującym napisem. 
Jednak wiedz, że jest wiele innych możliwości.

Jeżeli ktoś wpada na najlepsze pomysły pod prysznicem, to podaruj mu notes wodoodporny (nalepia się na ścianę prysznica). Piszącemu przydadzą się rękawiczki bez palców, a jeżeli nie ma jeszcze swojej strony czy bloga – kup dla niego domenę na przyszłą stronę www. Zawsze świetnym prezentem są książki o pisaniu, np. S. Kinga „Pamiętnik rzemieślnika”, Murakamiego „Zawód: powieściopisarz”, czy R. Mroza „O pisaniu na chłodno”.

Świetnym prezentem są warsztaty czy kurs związany nie tylko z pisaniem, ale rozwijaniem własnego potencjału. Polecam warsztaty z kreatywności w Bydgoszczy. Są nie tylko dla marzących o pisaniu, piszących do szuflady czy już publikujących, ale dla każdego dorosłego, który chce dowiedzieć się, jak wykorzystywać kreatywność w życiu. Idealny prezent dla babci, przyjaciela, siostry i dla siebie. 
Plus jest taki, że można zakupić prezent on-line w minute, wydrukować bilet, dopisać coś od siebie, zapakować do koperty. I już gotowy pod choinkę!

Bo co najlepszego można podarować drugiemu człowiekowi?


Podyskutujmy, bo przecież każdy jest inny i każdego może uradować zupełnie inna rzecz. Właśnie, rzecz! Zwykle kupujemy rzeczy, a czy można inaczej? 
Można ofiarować coś wyjątkowego – przeżycie, naukę, nowe doświadczenie, poznanie… Bo życie polega na doświadczaniu pięknych chwil. W gonitwie nie mamy na nie zbyt wiele czasu, a właśnie takie pozytywne doświadczenie jest cudownym prezentem. Wierzę, że ma o wiele większą wartość niż rzecz. Dlatego kupujmy sobie np. warsztaty rozwojowe, wejściówki na spotkania, bilety na koncert. To takie wydarzenia tworzą wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze. W przeciwieństwie do rzeczy.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

O autorze

kreatywność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *