Czas czytania: 3 min

Anthony Robbins w swojej książce „Obudź w sobie olbrzyma…i miej wpływ na całe swoje życie-od zaraz!” napisał:

„Pamiętaj, że w życiu nie ma klęsk. Są tylko rezultaty. Jeśli nie osiągnąłeś pożądanych rezultatów, wyciągnij wnioski z przebytych doświadczeń po to, aby w przyszłości mieć jakiś punkt odniesienia do podejmowania kolejnych, lepszych decyzji”.

Żyjemy w czasach, w których każdy oczekuje od nas sukcesu. Nieważne w jakiej sferze życia. Ponoszenie porażek odbierane jest jako „passe”, a ludzie którym się one przytrafiają, często postrzegani są jako nieudacznicy. Wszystko zaczyna się na etapie szkolnym. Uczniowie mierzeni są jedną miarą, wskaźnikami stworzonymi dla ogółu i każde odchylenie oznacza, że nie potrafią sięgnąć do sukcesu.

Od pewnego czasu zauważamy, że nasi uczniowie kiepsko radzą sobie z porażką. Nie potrafią opanować emocji, które pojawiają się w trudnych dla nich sytuacjach. Naszym celem jest zmiana sposobu myślenia i uświadomienie sobie i naszym wychowankom, że dochodzenie do sukcesu opiera się na radzeniu sobie z kolejnymi porażkami. Stare przysłowie mówi, że „nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi” – warto o nim pamiętać i zacząć drogę do przekuwania swoich porażek w sukcesy.

Aby zacząć uczyć się na błędach musimy zmienić swój tok myślenia. To, co niezwykle trudne – musimy zauważyć swój błąd – swoją porażkę i przyznać się do niej. Kolejny etap będzie równie trudny – radzenie sobie z negatywnymi emocjami, które szargają nami po porażce.

Jeśli uporamy się z emocjami musimy wyciągnąć wnioski z popełnionego błędu w celu unikania jego popełnienie w przyszłości. Kolejny etap to informacja zwrotna i …działanie od nowa 😊

Katarzyna Skolimowska, Marzena Kud „Wychowanie do osobistego rozwoju”

My – dorośli musimy oduczyć się wytykania błędów. Czy sami ich nie popełniamy? Nie bądźmy też nieomylnymi bogami i wyroczniami. Jeśli będziemy młodych ludzi ciągle blokować, podcinać im skrzydła, to zamkniemy ich otwartość na zmianę i kreatywność, w przyszłości spotkamy wychowanych przez nas wiecznie krytykujących i oceniających dorosłych. Niektórzy z nich (ci świadomi naszych przewinień) zaśpiewają nam niczym Kortez: „Hej Wy, czy jeszcze pamiętacie?” „nie dmuchali w moje żagle” „wróżyli mi, że skończę marnie” i z pewnością, niczym wokalista, nie nabiorą pewności siebie na dorosłej drodze „Jak wtedy stoję przy tablicy i nie jestem pewien cały czas”.

Zmieńmy sposób myślenia – porażka, niekoniecznie cudza, powoduje, że zdobywamy doświadczenie. Rodzice i szkoła powinni uczyć ciekawości, pobudzać do twórczego myślenia i wyciągania z popełnianych błędów wniosków, a nie zajmować się krytykowaniem i ocenianiem. W przyjaznej atmosferze łatwiej uczyć się nawet na własnych porażkach. Mistrzynią kreatywnego obracania porażek jest świnka Ormie. Często pokazuję ją moim uczniom, gdy mówimy o nie poddawaniu się.

Porażki były, są i będą, i trzeba je zaakceptować. Im szybciej nauczymy się ich przekuwania w sukces, tym lepiej będzie nam się żyło, a co za tym idzie – będziemy bliżej sukcesu. Wyciągajmy wnioski i kontynuujmy swoje działania. Zawsze mamy możliwość poprawienia czegoś, podniesienia się i próbowania dalej. Stanie się to sposobem na całe życie, a także na postrzeganie siebie, innych ludzi i całego świata. Idąc tym tropem przestaniemy krytykować i osądzać ludzi, staniemy się życzliwi i empatyczni. To wielka lekcja, podczas której Twoje porażki staną się Twoją drabiną do sukcesu.

Magdalena Krajewska – nauczycielka, wychowawca, polonistka, trenerka, członkini grupy Poloniści z pasją, współzałożycielka bloga Lekcje szyte na miarę, mama nastolatki, ma głowę pełną pomysłów, z których każdy znajduje sposób na realizację.

Ogólne

One thought on “%1$s”

  1. Świetny wpis, bardzo ważny temat! Też niedawno o tym pisałam. Uważam, że trzeba jak najczęściej powtarzać ludziom, że mają prawo do błędów. Że, jakkolwiek współczesny świat kreuje rzeczywistość, w którym trzeba być NAJ, to jestem tylko człowiekiem i nie ma takiej opcji, żeby mieć same sukcesy. Trzeba mieć odwagę próbować wciąż na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *