Czas czytania: 4 min

Jak powstała książka o pisaniu

Na początku lata wraz z kobiecym plemieniem pisarskim udałam się w podróż do Włoch, na writing retreat organizowane przez Justynę Niebieszczańską. To właśnie tam, w kraju Dolce Vita, zaczęłyśmy myśleć o tym, jak to jest być szczęśliwym… pisarzem. Czy każdy pisarz jest szczęśliwy? Czy może pod jego pięknymi słowami kryje się niepewność, strach i niewygoda?

Każda podróż jest wyjątkowa. Nowe otoczenie pobudza kreatywność i pozwala myśleć inaczej. Różne miejsca mogą dostarczyć nowych bodźców i wywołać refleksję nad dotychczasowymi przekonaniami i ideami. Czas spędzony z dala od codziennego hałasu i obowiązków daje możliwość refleksji, zatrzymania się i zanurzenia w własnym wnętrzu. To może prowadzić do twórczego odkrywania nowych pomysłów i wewnętrznej wizji.

Siedząc z Justyną w kawiarni i podsumowując ten piękny czas rzuciłam propozycję, aby opisać procesy twórcze, które są tak ulotne i nieuchwytne, a zarazem potrafią zmieniać człowieka od środka w sposób piękny i trwały.

Jak to uwiecznić?  

Jak o tym napisać?

 Jak sprawić, aby inni z tego skorzystali?

Jak sprawić, żeby człowiek pióra poczuł się szczęśliwy, a nie sfrustrowany i zagubiony?

Justyna jest wyjątkowym nauczycielem. To, czego doświadcza się na jej kursach jest bezcenne, ale też właśnie przede wszystkim nienamacalne. Jako fotograficzka, specjalistka od uwieczniania ulotnych chwil, zaproponowałam działanie natychmiastowe, aby uniknąć rozmycia się tej mocy, która po przejeździe jeszcze wciąż w nas buzowała. To było jak sen, który pamiętasz wyraźnie do pięciu minut po przebudzeniu. Jeżeli go nie zapiszesz, zniknie bezpowrotnie. Właśnie dlatego powstała książka o pisaniu (poradnik pisarski): „Writing Retreat. Sekret szczęśliwego pisarza”. Jest prawdziwa, namacalna, a jednak traktuje o rzeczach i procesach, których nie da się zobaczyć gołym okiem.Sekret szczęśliwego pisarza leży w umiejętności odnalezienia szczęścia w samej sztuce pisania. Dla pisarza zamiłowanie do słów i tworzenie historii jest nieodłączną częścią jego duszy.

Szczęśliwy pisarz nieustannie zachwyca się magią tego, jak puste strony papieru ożywają słowami. Sekret szczęśliwego pisarza polega na znalezieniu w sobie harmonii potrzebnej do twórczego działania. Zdolność do skupienia się na własnych myślach i wyobraźni, a jednocześnie otwartość na świat zewnętrzny, stanowią klucz do sukcesu. Pisarz taki wie, że inspiracja może przyjść w każdej chwili.


Ważna jest również umiejętność akceptacji. Akceptacji samego siebie i swoich słabości, a także tego, że pisanie to proces nieustannej nauki. Nawet najbardziej cenieni autorzy mieli początki pełne błędów. Niezależnie od tego, czy ich dzieła zdobyły uznanie czy nie, cechuje ich niespożyte dążenie do doskonałości oraz miłość do procesu tworzenia.
Sekret szczęśliwego pisarza to również zdolność do czerpania radości z samego pisania, a nie tylko z efektów jego pracy. Pisarz czerpie przyjemność z każdego słowa, z każdego zdania, jakie powstaje pod jego piórem. Niezależnie od tego, czy są to słowa pełne pasji i emocji, czy też powolne, smutne opisy otaczającego świata. Pisarz widzi piękno w każdym słowie i docenia proces twórczy, który prowadzi go przez gmatwaninę myśli i inspiracji.


Poczucie szczęścia polega na docenianiu swojego wkładu i wartości własnych historii. Wierz w swoje słowa i w ich siłę dla czytelników. Niezależnie od tego, czy odbiór jest entuzjastyczny czy nie, wiedz, że istotna jest autentyczność i Twoje oddanie włożone w twórczość.


Odkrycie sekretu szczęśliwego pisarza to odkrycie samego siebie. To wyzwolenie swojej wewnętrznej mocy i pasji do tworzenia. To umiejętność zdobycia wewnętrznego spokoju i równowagi, których potrzebujemy, by dać głos naszej kreatywności. Pisarz staje się mistrzem swojego własnego losu i odkrywa, że pisarstwo to nie tylko zawód, ale również droga do osobistego spełnienia.


Dlatego zachęcam Cię, drogi pisarzu, do odkrycia sekretu szczęśliwego pisarza w sobie. Poszukaj wewnętrznego spokoju i harmonii, zaakceptuj siebie i swoją twórczość, czerp radość z samego procesu pisania i wierz w wartość swoich słów. Otwórz się na inspirację i pozwól swojej wyobraźni zaprowadzić Cię tam, gdzie marzenia stają się rzeczywistością. Bądź odważny i nieustannie dąż do doskonałości. Czeka na Ciebie piękno pisarskiego życia.Zdradzę Ci sekret!

Zapragnęłam również napisać o tym, co zadziało się w podróży, podczas Dolce Vita Retreat nad Gardą. Nasze doświadczenia zainspirowały mnie do napisania powieści. Pomyśl tylko! Jedenaście kobiet kwateruje się w starym klasztorze z XV wiecznymi freskami, następują tam procesy twórcze i uwalnianie emocji. Niezliczone opowieści, przygody, wsparcie i poczucie wspólnoty, kłótnie, a nawet wątki nadprzyrodzone.

Zarys historii praktycznie pisze się sam!Jestem przekonana, że „Sekret szczęśliwego pisarza” przyniesie Ci wiele objawień i refleksji nad własną twórczością. Nie zwlekaj i już dziś zamów swój egzemplarz, który będzie dla Ciebie przewodnikiem do szczęścia:
Już niebawem napiszemy o wydarzeniu dla piszących „Książka, którą piszesz”!

O autorze

kreatywne pisanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *