Czas czytania: 3 min

Pierwszy krok to świadomość, że tak jak mam teraz, przestaje mi wystarczać. Coś w moim życiu burzy ustalony do tej pory porządek. Pamiętam, gdy na jednym ze spotkań z psychologiem na pytanie „Czy Pani wierzy, że ma na wszystko wpływ?” z pewnością siebie odparłam:

Oczywiście, że tak. Jak dołożę starań to mam”

Moja odpowiedź sprzed 15 lat towarzyszy mi do dzisiaj i to raczej w sytuacjach, kiedy jasno widzę, że wpływu nie mam. Gdy poddaję się smutkowi, bo nic więcej nie jestem w stanie zrobić. Gdy opłakuję straconą szansę, bo widzę, że jest skrajnie inaczej niż chciałabym by było. To właśnie oznacza rozwój, gdy po latach czuję różnicę w swoim podejściu, bo czuję więcej spokoju wewnątrz. Mam więcej wyrozumiałości dla siebie i innych, akceptuję siebie taką jaką jestem i wierzę, że ludzie wokół mogą być jacy chcą i nic mi do tego.

Jesteś ok i co dalej

Ja jestem ok i Ty jesteś ok. Zauważam, że praca nad tym nie ma końca, bo uważność i empatia to codzienna praktyka. Jeśli masz potrzebę właśnie praktycznego zdobywania wiedzy to zacznij od warsztatów. Jeśli twoja ciekawość nastawiona jest na zdobywanie wiedzy teoretycznej zacznij czytać. I tu pada często pytanie od czego konkretnie zacząć? Od tego co Ci bliskie, to znaczy od siebie. Wyznaję zasadę, że wzmocnienie siebie jest podstawą dalszej drogi. Wzmocnienie tzn. zaakceptowanie swoich wewnętrznych potrzeb i ustalenie swoich wartości jako kierunku nadającego sens temu co robisz i do czego dążysz. #potrzebapoznaniapotrzeb to pierwszy cel na ścieżce rozwoju. Trening uważności i medytacja pomagają.

Dalajlama czy Brene Brown

Dalajlama, Ken Wilber, Daniel Goleman, Kabat-Zinn, Eric Bern, Dale Carnegie, Irvin D. Yalom, Anselm Grun, ks. Jan Twardowski, Jesper Jull, Thich Nhat Hanh, Marshall B. Rosenberg lub Brene Brown? Twój wybór. Jeśli filmy lub książki, które znajdujesz są za trudne i za długie, to szukaj materiałów dla dzieci. Może zainteresują Cię filmy animowane? „W głowie się nie mieści?”, a może obejrzysz raz jeszcze „Króla lwa”. Są jeszcze webinary. Ta lista nie ma końca i nie sprawdza się tu reguła „im więcej tym lepiej”, a raczej „krok po kroku”. Przy okazji ucz się słuchać i słyszeć. Czasem krążenie wokół tematu pokaże ci jego drugą stronę. Czasem wciągnie na pół roku, a czasem znuży, bo nie jesteś jeszcze gotowy. Zostaw i zajmij się tym co do Ciebie przemawia i co rozumiesz.

Praktyka i rozkwitanie

Kolejny krok to praktyka. Wiesz już, że bez działania nic się nie zmienia. Zaczniesz zauważać, że stare nawyki ciągle są, ale już je namierzasz. Potem przychodzi czas, kiedy czujesz, że czas zrobić coś „po nowemu”. Pierwszy raz robisz i patrzysz co się dzieje. Potem drugi, trzeci i siedemdziesiąty ósmy, hehe. Wydaje się proste, prawda? I tu Cię ostrzegam, proste nie jest, bo świadomość siebie to ciągle przywilej, nie obowiązek. Więc kiedy spotkasz się z Kowalskim to bądź gotowy na to, że on zareaguje jak zwykle. To ty stawiasz na siebie, więc masz okazję to przećwiczyć.

Nie to, że jesteś lepszy i mądrzejszy, ale to, że poradzisz sobie spokojnie z sytuacją, która u większości ludzi powoduje np. złość. Albo, że rozładujesz stres u osoby, która zawsze jest perfekcyjna w działaniu, a właśnie spóźniła się na spotkanie. Że poświęcisz uwagę komuś, kto potrzebuje być zauważony. Po prostu z czasem zaczniesz widzieć i czuć więcej.

Spójność słów i czynów

Spójność w tym co mówisz i w tym co robisz będzie wizytówką Twojego rozwoju. W życiu osobistym i zawodowym. Jesteś jednym w obu tych światach. Dla mnie najważniejsze, to widzieć siebie spójnym w tym co robię i gdzie to robię. Jeśli Twoją wartością jest zaangażowanie to wyraża się ono zaangażowaniem i w sprawy rodzinne i zawodowe i społeczne. Te same obszary będą polem działania dla Twojej kreatywności, miłości czy stanowczości.

Jesteś gotowy na ile jesteś gotowy

Istotne jest zdanie sobie sprawy, że w życiu czasem czeka lekcja. Niektórzy nazywają to porażką. Rezultat działania jest inny niż to sobie wyobrażałam. Wydarzyło się coś czego zupełnie nie oczekiwałem. To sprawdzian Twojej pracy ze sobą. Bo gdy zaopiekujesz się sobą lub poszukasz pomocy na zewnątrz wygrałeś. Gdy zaczniesz się obwiniać i krytykować lub udawać przed samym sobą, że nic się nie stało to znak, że masz co robić.

Kolejne kawałki rozwoju własnego są jak puzzle, które z czasem ułożysz w obraz. Obraz z tysiąca kawałków. Od Ciebie zależy w jakim to zrobisz tempie, bo każdy z nas jest gotowy na tyle na ile jest gotowy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie marzena-dembicka-fota.jpg

Marzena Dembicka
Praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem w firmie farmaceutycznej. Absolwentka podyplomowych studiów: Dziennikarstwo i Psychologia Biznesu. Certyfikowany Coach ICC. Educator w VIII edycji Bolesławowo Business Week 2018. Trener w realizacji projektów szkoleniowych dla dużych firm farmaceutycznych, średnich przedsiębiorstw i małych firm. Mediator.
http://marzenadembicka.pl/ FB: MarzenaDembicka.trener.coach


rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *